Drevo ktoré sa v saune používa

DREVO KTORÉ SA V SAUNE POUŽÍVA

ABACHI

Drevo suchomilného druhu africkej vŕby. Veľmi ľahké, porézne, nealergické a trvácne drevo. Vynikajúce na lavice opierky a všetko vnútorné zariadenie sauny, ktoré prichádza do styku s pokožkou. Dobre sa s ním pracuje, má veľmi nízku hustotu a tepelnú vodivosť, vďaka čomu ani v rozpálenej saune na dotyk nepáli. Ľahko sa udržuje čisté a prakticky vôbec nestarne.

HEMLOCK

Hemlock je drevo ihličnatého stromu raastúceho v severnej Amerike a Kanade, u nás sa používa pomerne často v nábytkárstve. Toto drevo je tiež vynikajúce na použitie v saune. Obklad z Hemlocku sa veľmi podobá na Červený Céder, je pevný a trvácny. Pre jeho vyššiu tepelnú vodivosť sa však nedoporučuje používať na lavice a ostatné vnútorné vybavenie sauny, ako obkladové drevo je však Hemlock vynikajúci a veľmi žiadaný.

JASEŇ

Jaseňové drevo je veľmi pružné a dá sa dobre opracovávať. Má jednoduchú kresbu a vlastnosti veľmi podobné drevu Abachi. Má pomerne nízku tepelnú vodivosť a je tiež výborné na lavice a ostatné vnútorné vybavenie sauny, aj keď na toto použitie sa skôr doporučuje používať tepelne upravené jaseňové drevo, pretože svetlé drevo prírodného jaseňa rýchlo starne a nemusí mať rovnomerne rozloženú vlhkosť vďaka čomu môže v saune praskať.

TEPELNE UPRAVENÝ JASEŇ

Je prírodné jaseňové drevo zahriate na približne 250 °C po dobu aspoň 12 hodín. Má rovnaké vlastnosti aj využitie ako prírodné jaseňové drevo, je však odolnejšie a trvácnejšie. Zahriatím na vysokú teplotu sa stabilizuje jeho vnútorná vlhkosť a vynikne kresba, v tejto forme je to vynikajúce a tepelne najstálejšie drevo vytvorené špeciálne pre použitie v saune.

SEVERSKÝ SMREK

Najbežnejšie drevo používané na stavbu sáun, je drevo severského smreku rastúceho vo Fínsku, Švédsku a Nórsku vo veľmi drsných klimatických podmienkach. Na rozdiel od smreku rastúceho v našom klimatickom pásme je u Severského smreku, kvôli krátkemu letu a drsnej zime ročný prírastok drevnej hmoty veľmi malý, drevo je tak hustejšie, pevnejšie a správne vysušené nevylučuje miazgu. V saune je toto drevo veľmi trvácne a na rozdiel od smreku pestovaného v miernejších klimatických podmienkach, nepraská a nemusíte sa báť, že vás popáli vriaca miazga vytekajúca z obkladu.

THUJA

Thuja je ihličnatý strom rastúci v severnejších častiach Fínska až po polárny kruh, má podobnú štruktúru a kvalitu dreva ako červený céder, je však trocha tmavšie a mäkšie. Toto drevo je vynikajúce ako obkladové drevo sauny a pôsobí rovnako dekoratívne ako Červený céder alebo Hemlock. Je tepelne stále a trvácne. Veľmi pekná je kombinácia tmavého dreva Thuje so svetlým drevom Abachi alebo Severským Smrekom.

ZÁPADNÝ ČERVENÝ CÉDER

Jemné červenavé drevo ihličnatého stromu príbuzného našej borovici rastúceho najmä v severnej časti Kanady. Vyznačuje sa jemnou štruktúrou, nezvyčajnou farbou a intenzívnou vôňou typickou pre tento druh dreva. Sauna vyrobená z cédrového dreva si roky zachováva typickú a veľmi príjemnú vôňu. Červený céder má v saune široké využitie, prakticky bez obmedzenia je vhodný na všetko vnútorné zriadenie, rovnako ako na obklad sauny, je trvácny a veľmi dekoratívny.

BEZUZLOVÁ SEVERSKÁ BOROVICA

Strom príbuzný našej tatranskej borovici Limbe rastúci v prímorských oblastiach Škandinávie. Má veľmi príjemné drevo prakticky bez uzlov z jemne zlato-žltým zamatovým vzhľadom a vynikajúcimi vlastnosťami, ktoré toto drevo na použitie v saune vyslovene predurčujú. Okrem netradičného vzhľadu má vynikajúce termoizolačné vlastnosti a nízku tepelnú vodivosť, hodí sa však predovšetkým na vnútorný obklad sauny a prekvapí Vás aj príjemná cena.